KLINKARHUN - Alfabet runiczny
Krasnoludzki alfabet runiczny powstał po to, by język
khazalid można było przełożyć na słowo ryte w kamieniu. Dlatego też litery uformowane są z prostych linii, aby łatwiej było je wycinać przy pomocy dłuta. Stąd też nazwa alfabetu wywodząca się od klinka co w
khazalid oznacza dłuto. Napisy runiczne mogą składać się ze słów pisanych pojedynczymi literami, które stanowią podstawowy alfabet runiczny. Dodatkowe runy mogą być ideogramami różnych pojęć. Oznacza to, że niektóre słowa mogą być zapisywane w dwóch formach, choć dotyczy to głównie nazw własnych. Runy magiczne zawsze przedstawiane są jako ideogramy i z tego powodu wszystkie runy nie zawarte w alfabecie są postrzegane jako symbole o specjalnej mocy..
Runy zwykle są ryte w porządku od strony lewej do prawej, niemniej zdarzają się przypadki innego ukierunkowania ciągu znaków. Przeważnie ciągi pionowe, z góry do dołu umieszczane są na różnych monumentach i w ważnych rytach. Podstawą jednak są zapisy horyzontalne.
Mimo, iż dźwięki
khazalid nie przypominają tych artykułowanych w mowie ludzkiej, diagram poniżej pokazuje w pewnym przybliżeniu jaka litera odpowiada danej głosce.
Wszystkie dźwięki powinny być silnie wymawiane, a głoski
'r' i
'kh' powinny brzmieć jak entuzjastyczne chrząknięcia , podczas gdy wymowa
'z' wymaga charakterystycznego wydłużenia dźwięku jak w "bzzz".
Oprócz alfabetu runicznego
klinkarhun posiada również oznaczenia dla poszczególnych liczb. Nazwy dla liczb są uzależnione od tego, co jest liczone. Może się to wydawać trudne, niemniej dla krzatów ma sens i zbija z pantałyku inne rasy. Krasnoludy liczą różne rzeczy w tuzinach stosując ich wielokrotności (tuzin tuzinów, czyli sto czterdzieści cztery gros) lub też w dwudziestkach
skor używają też bardziej konwencjonalnego systemu dziesiętnego. Tak więc krasnolud liczbę 65 może przedstawić jako:
sizdonun sak (czyli sześć dziesiątek i pięć), jak też:
dweskorun sak (czyli trzy skory [dwudziestki] i pięć), zaś liczbę 36 jako:
dweduz (trzy tuziny), lub
dwedonun siz (trzy dziesiątki i sześć).
Do pobrania:
czcionka runiczna
Na podstawie materiałów Games Workshop
Kroghul
komentarze
displayComments();
?>