Główna
Warhammer ogólnie
Królestwo
Biblioteka
Kopalnia
Elfie siedliszcze
Obóz goblinoidów
Bestiariusz
Laboratorium Maga
Karczma
Akademia wojny
Komnata wiedzy
Gildia błaznów
Galeria
Rozdroża

Techniki manipulacji
Wypożyczalnia bagażników dachowych


Opis magii

"Chcąc zapanować nad żywiołem,
musisz stać się jego częścią"

Magia władania żywiołami jest bardzo trudna do opanowania. Jak już wcześniej zostało powiedziane, tylko nieliczni poznają jej tajemnice. Nauczenie się chociażby jednego zaklęcia wymaga wielkiego wysiłku. Magia ta dzieli się na cztery specjalizacje:
-mówca kamienia (magia ziemi)
-mówca eteru (magia eteru, powietrza)
-mówca wody (magia wody)
-mówca ognia (magia ognia)
Gracz, który chce zostać mówcą, musi cały jeden rok poświęcić nauce pod okiem mistrza. Może także próbować nauczyć się z ksiąg, których zresztą jest bardzo mało, lub z manuskryptów, (lecz najpierw trzeba je znaleźć). Nauka z ksiąg i innych źródeł trwa 3 lata i jest bardzo niebezpieczna, gdyż uczeń czarodzieja wypowiadający zaklęcia z księgi może się pomylić i zmienić jego działanie na coś kompletnie odmiennego. Najczęstszym zjawiskiem zmiany działania zaklęcia jest wybuch energii w rękach inkantującego.

Magia wody (mówca wody) - spośród wszystkich czterech specjalizacji mówców ta magia jest najłagodniejsza, a jej czary w większości przynoszą pozytywne zjawiska (czyt. nie przynoszące zniszczenia). Wyjątkiem jest jedno, jedyne zaklęcia z czwartego poziomu o nazwie "Tsunami". Jest to najpotężniejsze zaklęcie, którego rzucenie oznacza totalne zniszczenie miejsca, po którym "przeszła" tsunami (fala). W zakresie zaklęć od 1 do 4 poziomu znajdziemy także zaklęcia przywołujące "wodnych awatarów", czyli istoty stworzone z wody, które wykonują wszystkie rozkazy maga. Awatary to istoty, które uczą się umiejętności podczas wykonywania różnych zajęć, np. wodny awatar po przyzwaniu nie ma szczególnych umiejętności, lecz podczas walki z wrogiem może "kopiować" jego umiejętności.
Jest jeszcze jedno zaklęcie, na które warto zwrócić uwagę. "Gniew Mannana" - jest to, po "Tsunami", najbardziej niszczycielskie i niebezpieczne zaklęcie. Podania głoszą, że zesłał je na świat Mannan, bóg mórz. Dlaczego? Nikt tego nie wie...

Magia ognia (mówca ognia) - jak wiadomo ogień jest jednym z najbardziej niszczycielskich żywiołów na świecie. Tak samo jest z magią ognia. Została ona zakazana w Starym Świecie, gdyż przynosi jedynie spustoszenie i postrach. Nie ma w niej praktycznie żadnego zaklęcia, które przyniosłoby pożytek. Mówców ognia jest spośród wszystkich czterech mówców najmniej. Dlaczego? Pospólstwo tępi tych, którzy używają zakazanej magii, a sama magia jest jedną z najtrudniejszych do opanowania. Najpotężniejszymi i najniebezpieczniejszymi czarami w tej magii jest grupa zaklęć "ognistych totemów". Aby rzucić ów zaklęcia, mag musi dobrze je opanować i włożyć cały swój wysiłek w nie, inaczej może ponieść bardzo ciężkie konsekwencje.

Magia ziemi (mówca kamienia) - mówcy kamienia są "neutralni". Chcąc zaklasyfikować ich do złych lub dobrych, musielibyśmy postawić ich pomiędzy. Dlaczego? Magia ziemi ma w swoim zasobie czary niszczące, (lecz nie tak bardzo jak w magii ognia) i czary "przyjazne" lub nie czyniące szkód dla otoczenia. Nie ma tu zaklęć, na które trzeba zwrócić uwagę. Sami mówcy kamienia nie są agresywni, nawet względem mówców eteru. Jak już wcześniej zostało powiedziane, zachowują się "neutralnie" tzn., kiedy przemoc jest zbędna, uciekają się do odwrotu lub perswazji. Kiedy jednak trzeba użyć przemocy, robią to bardzo skutecznie.

Magia eteru - (mówca eteru) - magia eteru słynie z zaklęć, za pomocą których mag może unosić się w powietrzu lub najnormalniej w świecie latać. W zakresie od pierwszego do czwartego poziomu znajdziemy około 5 czarów latania, czyli w rzeczywistości najwięcej spośród wszystkich specjalizacji magicznych. Magia eteru nie przynosi większych szkód, toteż mówcy eteru nie są niebezpieczni. Jednak jest tu jedno zaklęcie, na które warto zwrócić uwagę. "Przywołanie ducha" - jest to zaklęcie zakazane w Starym Świecie a używanie go grozi karą śmierci. Niemniej jednak jest ono używane. Pospólstwo nienawidzi mówców eteru właśnie przez owe zaklęcie.

Jak widać magia "władania żywiołami" jest bardzo zróżnicowana. Są jednak pewne zasady dotyczące jej używania. Mag władający magią kamienia może zostać każdym innym mówcą lub czarodziejem pierwszego poziomu. Jeśli jednak chodzi o mówców ognia, wody i eteru to jest kompletnie inaczej. Każdy z nich może zostać jedynie czarodziejem pierwszego poziomu lub mówcą kamienia. Dlaczego tak jest? No właśnie...
Mówca ognia nie może władać także magią wody, gdyż obie te specjalizacje są kompletnymi przeciwieństwami. Wiadomo, że woda gasi ogień, a ogień suszy wodę. Używanie obu tych magii mogłoby doprowadzić do niezbyt miłych wydarzeń. Podobnie jest z magią eteru. Mówca eteru nie może zostać żadnym z wcześniej wymienionych, gdyż ów specjalizacje kompletnie nie pasują do siebie. Jeżeli jednak mag nadal chce zostać mówcą ognia i wody, przeszkód nie ma... Mogą być jedynie konsekwencje.

Dalej >>> język tajemny żywiołów (mówców)

Dzialalnosc zawieszona