Główna
Warhammer ogólnie
Królestwo
Biblioteka
Kopalnia
Elfie siedliszcze
Obóz goblinoidów
Bestiariusz
Laboratorium Maga
Karczma
Akademia wojny
Komnata wiedzy
Gildia błaznów
Galeria
Rozdroża

Techniki manipulacji
Wypożyczalnia bagażników dachowych

ŻAGIELNICA ZWYCZAJNA

Pochodzenie

Żagielnica jest zapewne efektem jakiejś mutacji zaszłej w czasie którejś z poprzednich inwazji chaosu. Jej geneza nie jest znana i zapewne na wieki pozostanie tajemnicą.

Charakter: Naturalny, agresywny

Budowa ciała:

Żagielnicę zwyczajną (Xeuferfus eswitules) charakteryzuje szereg cech, umożliwiających łatwe odróżnienie tego stworzenia od, powiedzmy, żagielnicy olbrzymiej czy pokrewnej fryzji. Większość badaczy zgodnych jest, zaliczając żagielnicę do ryb, choć nie brakuje i zwolenników teorii formy przejściowej pomiędzy rybą a płazem lub też traktującej żagielnicę jako odrębną gromadę. Z wyglądu przypomina ogromnego szczupaka o mocno rozwiniętym kołnierzu skrzelowym. Największe zaobserwowane osobniki mierzyły do 4 metrów, choć wśród rybaków i chłopstwa krążą legendy o 8, a nawet 10 metrowych osobnikach. Osobiście rozmawiałem z człowiekiem, który zarzekał się, iż widział 10 metrowego przedstawiciela tego gatunku. Jak twierdził, to właśnie żagielnica pozbawiła go nóg, a z łodzi uczyniła stertę desek (które zostały spalone zeszłej zimy, uniemożliwiając mi zbadanie śladów po szczękach). Bazując na oficjalnych danych, stwierdzam, że największy złowiony okaz (samiec) mierzył 3,8 metra i ważył 1,2 tony. Do tej pory nie zostało ustalone do czego służy zrogowacenie o długości dochodzącej do 50 cm, znajdujące się na łbie. Duży wachlarz skrzelowy wg domysłów badaczy, jak i wg moich własnych przemyśleń, spełnia pewną funkcję w okresie rozrodczym, jak też chroni czułe organy wewnętrzne. Szybkość, z jaką żagielnica porusza się w wodzie i wysokość, na jaką wyskakuje ponad toń wody, zdumiewa mnie do dzisiaj.

Populacja, występowanie

Żagielnica zwyczajna żyje w wodach słodkich lub też słonawych (do 2 promili soli w 1litrze wody po odparowaniu). Populację żagielnic w Imperium szacuje się na około 500 do 700 osobników, choć zważywszy na ostatnie odłowy, ilość ich zmniejsza się. Xeuferfus eswitules szczególnie upodobał sobie duże akweny bądź rozlewiska, czasowo zwiększające powierzchnię pierwotnego zbiornika.

Tryb życia, odżywianie

Niespotykaną agresję (zwłaszcza wśród samic) należy tłumaczyć silnym przywiązaniem terytorialnym, jak i szczególną ochroną potomstwa, bezbronnego przez pierwsze 2 miesiące życia. Żagielnice jako jedyne ryby opiekują się swoim potomstwem (zaobserwowano małe osobniki wraz z samicami). Do dziś nie znamy sposobu, ani cyklu rozrodczego. Ataki na ludzi są bardzo częste, zwykle ze skutkiem śmiertelnym. Około 70% ofiar, to osoby płynące łodzią, wywracaną przez żagielnicę zwyczajną.

Walka

Żagielnica, kiedy jest już w stanie dorwać się do swojej ofiary, atakuje dwukrotnie ugryzieniem, które potrafi dzięki potężnym zębom, rozerwać nie tylko człowieka, ale i łódź wiosłową czy poszycie każdej większej jednostki.

Typowa charakterystyka
Sz Ww Us Wt Żw I A
5
55
0
4
3x metr
60
2

Dzialalnosc zawieszona