Główna
Warhammer ogólnie
Królestwo
Biblioteka
Kopalnia
Elfie siedliszcze
Obóz goblinoidów
Bestiariusz
Laboratorium Maga
Karczma
Akademia wojny
Komnata wiedzy
Gildia błaznów
Galeria
Rozdroża

Techniki manipulacji
Wypożyczalnia bagażników dachowych

RAHITI

Pochodzenie:

Rahiti to wielkie, podobne do krokodyli, zamieszkujące pustynię gady. Występują już w najstarszych podaniach koczowniczych ludów piasków - nomadów. Prości ludzie wierzą, że bestie te są wcieleniem demonów na tym świecie. Niegdyś bogowie pustyni i wiatrów przegnali złe demony z Arabii, aby oddać ją w posiadanie nomadów. Złe moce jednak oszukały bogów i przybrały postać olbrzymich gadów, aby nękać, męczyć i w końcu wypędzić ludzi ze swej ziemi. Uczeni z przymrużeniem oka słuchają takich opowieści, którymi od niepamiętnych czasów matki straszyły swoje dzieci przy ognisku. Prawdą jest w każdym razie, że brutalna siła gadów ma w sobie coś strasznego i budzącego zabobonny lęk.

Charakter: Neutralny lub zły

Budowa ciała:

Rahiti to potężny, mierzący do 5 metrów gad. Swoją budową przypomina przerośnięta jaszczurkę lub, tym o bujniejszej wyobraźni, skarłowaciałego smoka. Cały pokryty jest bardzo twardą, suchą skórą o maskujących barwach, przypominających piasek lub skałę - od białego i żółtego, po czerwonawy i ciemnobrązowy kończąc. Kolory te zależą od regionu, w jakim występuje rahiti, zawsze jednak doskonale go maskują. Krokodyl pustyni porusza się na czterech potężnych łapach. Są one silne, jednak krótkie i koślawe, a pomiędzy palcami znajduje się coś przypominającego błonę. Pozwala ona rahiti dosłownie "pływać" po piasku. Jego długi, mocny ogon działa na zasadzie steru - jak u gadów morskich. Pomimo tego, że potwór ten nie rozwija wielkich szybkości, odznacza się jednak wielką wytrzymałością, co pozwala mu na długotrwały, trwający nawet wiele godzin pościg. Rahiti występuje jedynie na pustyniach piaszczystych, gdyż na zbyt wilgotnym lub kamienistym podłożu ma problemy z poruszaniem się - chodzenie na łapach z podniesionym korpusem szybko go męczy, a do tego jest bardzo niezgrabny. Pysk potężnej bestii jest długi, zwężający się stopniowo, wyposażony w kilkadziesiąt ostrych jak sztylety zębów. Gad często je traci, jednak odrastają mu kolejne przez całe życie. Nomadzi robią z nich amulety i naszyjniki. Oczy jaszczura usadowione są głęboko w oczodole, jak u zwierząt podziemnych. Ma to chronić je przed nadmierną ilością światła, choć i tak wzrok tej bestii nie jest najlepszy. Samice rahiti są niewiele mniejsze od samców.

Występowanie, populacja

Rahiti występują jedynie na piaszczystych pustyniach Arabii. Niegdyś kilka osobników zostało pochwyconych przez zawodowych łowców i przewiezionych do cyrków Starego Świata, jednak żaden nie przeżył dłużej niż kilka tygodni. Niektórzy twierdzą, że widzieli podobne stworzenia w sercu południowych krain, jednak nie jest to potwierdzone. Rahiti są samotnikami. Jedynie w czasie pory godowej samce opuszczają swoje terytoria, w celu znalezienia partnerki i prokreacji. Rewir każdego osobnika jest wielki, mający dziesiątki kilometrów kwadratowych powierzchni. Samica składa jaja, po czym zakopuje je w pisaku i przestaje się nimi interesować. Dopiero co wyklute, mierzące kilkanaście centymetrów jaszczury są już praktycznie samodzielne. Ich skromna wielkość i trudne warunki nie pozwalają jednak przeżyć wielu osobników - tylko nielicznym się udaje. Ogranicza to w znaczącym stopniu populację tych gadów, które w swym środowisku nie mają żadnych naturalnych wrogów, może poza człowiekiem. Rahiti są agresywne, i to nie tylko w porze godowej. Szansa, że natknie się na tego gada jest stosunkowo niewielka, jednak zdarza się, że samotny nomad wyruszywszy na pustynię nie wraca. Jego wierzchowiec także.

Tryb życia, odżywianie

Rahiti jest wszystkożerny, jednak 95% jego diety stanowi mięso. Jest skutecznym, polującym z zaskoczenia drapieżnikiem. Może obyć się długi czas bez pożywienia. Sporej wielkości ofiara może pozwolić mu nawet na kilka miesięcy odpoczynku. Jak każdy gad, także rahiti są zmiennocieplne. W dzień wyleguje się na słońcu, na noc zakopuje się piasku lub nawet pozwala, aby sam wiatr wykonał za niego robotę. Bardziej aktywny jest zazwyczaj nocą, kiedy temperatura jest niższa.

Walka

Grube łuski rahiti zapewniają mu 1 PP na całym ciele, a gruba czaszka dodatkowy 2 punkty na głowie (razem 3 PP). Rahiti poluje z zaskoczenia: częściowo wkopuje się w piasek, tak, że wygląda jak przysypana skała. Jeżeli jakaś większa istota podejdzie na wystarczająco bliską odległość, wtedy atakuje. Pomimo swej niezgrabności i częściowej powolności, gad ten jest zdolny do naprawdę błyskawicznego ataku. Jego szczęki zwierają się z niesamowitą siłą, pozostawiając z ofiary jedynie miazgę kości i włókien, które następnie rozszarpuje i połyka. Jest niesamowicie cierpliwym myśliwym. Może tkwić zakopany w piasku nawet przez kilka tygodni, o ile wcześniej się najadł. Podczas walki rahiti atakuje raz poprzez ugryzienie oraz raz poprzez tratowanie.

Typowa charakterystyka - Rahiti
Sz Ww Us S Wt Zw I A Zr Cp Int Op Sw Ogd
7
58
-
6
5
*
65
1
20
30
25
15
25
0


Zasady specjalne

Rahiti widzi w ciemności na odległość 10 metrów. Nawet, jeżeli jest zakopany w piasku, może wyczuć ruch w promieniu 10 metrów od siebie. Wzbudza strach w istotach żywych, mających poniżej 3 metrów wzrostu.
Dzialalnosc zawieszona