Główna
Warhammer ogólnie
Królestwo
Biblioteka
Kopalnia
Elfie siedliszcze
Obóz goblinoidów
Bestiariusz
Laboratorium Maga
Karczma
Akademia wojny
Komnata wiedzy
Gildia błaznów
Galeria
Rozdroża

Techniki manipulacji
Wypożyczalnia bagażników dachowych

CZERW

Pochodzenie

Ciężko wyjaśnić genezę tego mistycznego stworzenia, które dla wielu ludzi przypomina ogromnego robaka. Możliwe, że tak właśnie jest, że czerwie są jakimś zapomnianym, ogromnym stworzeniem, pod wieloma względami przypominającym pospolitego robaka. Może jedynie warunki życia spowodowały ogromne rozmiary. Istnieje hipoteza, że czerwie w początkach swego istnienia żyły bardzo głęboko pod ziemią, gdzie temperatury były bardzo niskie - co, jak wiemy, zwykle doprowadza do ewoluowania w stronę większych rozmiarów. Dopiero po tysiącach lat te stworzenia pojawiły się na powierzchni.

Charakter: neutralny

Budowa ciała:

Czerw to w ogromnym skrócie wielki, pełzający robak. Jednakże jego natura jest nieco bardziej złożona. Generalnie przyjąć możemy, iż czerw stanowi osobną gromadę, nie dając się zakwalifikować do żadnej ze znanych nam obecnie. Wyróżniamy kilka rodzajów czerwi: czerw leśny jest najmniejszym przedstawicielem tej gromady, osiągając zaledwie do 10m długości. Znacznie większym i przez to niebezpieczniejszym jest czerw bagienny. Cechuje go oprócz większych rozmiarów (do 18-20m), także wyraźne zaznaczenie poszczególnych segmentów ciała. Jednakże największym przedstawicielem tej rodziny jest czerw pustynny, osiągający rozmiary nawet do 50m. W bardzo ogólnym zarysie czerw budową przypomina dżdżownicę, obdarzoną w tysiące ruchliwych, miniaturowych, zdeformowanych odnóży (w żaden sposób nie służących przemieszczaniu się). Odnóża usytuowane są wzdłuż boków czerwia, aż po pierwszy segment (występujący u wszystkich czerwi) z głową. Na ostatnim segmencie umieszczone są otwory oddechowo-filtrujące (wedle domysłów) podobne do skrzeli (od 3 do 7 otworów). Głowa posiada ośmioro oczu, umieszczonych po obu stronach. Pomimo takiej ilości gałek ocznych, czerwie posiadają szczątkowy wzrok, kierując się głównie drganiami podłoża (odbieranymi przez podłużną strunę biegnącą wzdłuż ciała po obu stronach). Otwór gębowy obdarzony jest w szereg bardzo ostrych zębów, mogących bezproblemowo rozszarpać każdą tkankę, a nawet metalową zbroję. Na głowie występują także zrogowaciałe narośle , tworzące kilka, z reguły do trzech, rogów.

Występowanie, populacja

Rodzaj czerwi, występujących na danym obszarze ściśle związany jest z klimatem. Wyróżniamy czerwie leśne, żyjące wśród bujnych skupisk drzew, gdzie panuje duża wilgotność powietrza, a gleba bogata jest w próchnicę. Innym gatunkiem jest czerw bagienny, żyjący na bagnach i torfowiskach, na dużym terytorium, na terenie podmokłym, w klimacie wilgotnym i ciepłym. Czerw pustynny zamieszkuje natomiast najbardziej oddalone od wilgotnych miejsc pustynie, gdzie piasek jest sypki do bardzo dużych głębokości. Ilość czerwi na świecie nie jest na szczęście zbyt duża. Jest to spowodowane rzadkimi zapłodnieniami i niewielką ilością młodych w każdym miocie.

Tryb życia, odżywianie

Nie wiadomo dokładnie w jaki sposób czerwie się odżywiają. Istnieje hipoteza, mówiąca, iż żywią się energią jakoby wyssaną z wszelkiej materii, z tego też powodu mają jakoby "filtrować" glebę i piaski pustyni. Inna hipoteza głosi, iż są wszystkożerne, z większym jednakże naciskiem na mięsożerność, co miałoby tłumaczyć silnie uzbrojony otwór gębowy. Czerwie są istotami żyworodnymi, jednakże bardzo rzadko rodzą młode.

Walka

Czerw walczy gryząc i pożerając przeciwnika za pomocą swojej ogromnej paszczy. Daje mu to jeden atak, jedynie czerwie pustynne wyćwiczyły szybkość do tego stopnia, że są zdolne do dwukrotnego zaatakowania. W większości przypadków, gdy ofiarą jest istota nie mająca nawet trzech metrów wzrostu, celny atak zakończy się pożarciem (jeżeli osobnik będzie miał szczęście, pożarciem w całości - może jeszcze uda mu się coś wymyślić, zanim szybko działające kwasy trawienne stworzenia nie przerobią go na papkę). Każde ugryzienie czerwia ma 5% szans na wywołanie infekcji rany.

Typowa charakterystyka - Czerw leśny
Sz Ww Us S Wt Zw I A Zr Cp Int Op Sw Ogd
7
58
-
6
5
*
65
1
20
30
25
15
25
0
* 2x długość osobnika

Typowa charakterystyka - Czerw bagienny
7
65
-
*
6
**
65
1
20
35
25
15
25
0
* 0,5 długość osobnika
** 1 długość osobnika

Typowa charakterystyka - Czerw pustynny
7
75
0
*
7-8
**
70
2
20
35
25
15
25
0
* 0,5 długość osobnika
** 0,5 długość osobnika

Dzialalnosc zawieszona