Główna
Warhammer ogólnie
Królestwo
Biblioteka
Kopalnia
Elfie siedliszcze
Obóz goblinoidów
Bestiariusz
Laboratorium Maga
Karczma
Akademia wojny
Komnata wiedzy
Gildia błaznów
Galeria
Rozdroża

Techniki manipulacji
Wypożyczalnia bagażników dachowych


Czarodzieje są obeznani w pozyskiwani energii magicznej ("czystej esensji magii") z Chaosu pewnymi poprzez "ducha", "umysł" i "duszę", kształtują ją przez używanie specjalnego języka (zwanego "Najwspanialszym Językiem", lub "Mową Bogów")

Nie wykształcona magia jest przetwarzana przez czarodziei i reprezentuje sobą osiem podstawowych rodzajów, zwanych "kolorami". Te rodzaje są postrzegane przez czarodziei jako wizualne kolory; ponadto te kolory są wyczuwane przez czarodziei poprzez emocje jakie nimi kierują -to znaczy że każdy kolor odczuwa się inaczej, tak jakby miały własną osobowość.

Wielu czarodziei polega na wpływie tylko jednego koloru. Każda specjalizacja powiększa umiejętność rzucania czarów tego koloru ,jednak czary których pochodzenie nie jest koloru którym posługuje się czarodziej są dla niego dużo trudniejsze do nauczenia się ich i ich używanie. Czarodzieje posługujący się tylko jednym kolorem czarów pochodzą z jednego z ośmiu Uniwersytetów kolorów.

Niektórzy czarodzieje nie wybrali konkretnej specjalizacji i praktykują rzucanie czarów wszystkich ośmiu kolorów. Zrezygnowali oni z mocy zaklęć na rzecz większego ich asortymentu. Ci czarodzieje pochodzą z tęczowego uniwersytetu.


Wszystkie rodzaje magii wahają się pomiędzy pozytywną a negatywną. Czary w których przeważa pozytywna energia nazywają się czarami jasności, natomiast te czary które wykorzystują negatywną energię nazywają się czarami mroku.

Każdy z uniwersytetów zarówno ośmiu kolorów z osobna jak i uniwersytet tęczowy praktykują czary jasności odkąd zobowiązały się do korzystania z tego rodzaju energii magicznej. Czarodzieje jasności mogą używać mocy mroku tylko w ostateczności i przy bliskiej współpracy z gildiami

Czarodzieje którzy czerpią swą moc z energii mroku i kształtują z niej czary są zwani Mrocznymi Magami. Każda taka praktyka jest wymierzona przeciwko gildiom i prawu. W większości krajów Mroczni Magowie są wyjęci spod prawa.

Uczeni wiedzą że czary kreowane z mrocznej energii są łatwiejsze do nauczenia i rzucenia, jednak są również dużo niebezpieczniejsze do rzucenia i nauki. Czary jasności wymagają cierpliwości i dużej inteligencji do wykreowania ich z czystego chaosu. Czary mroku są nie mają nic wspólnego z inteligencją maga które je rzuca, kieruje nim pasja i podniecenie z przepływu czystej esensji magii- którą jest chaos. Mroczne czary są bardzo niebezpieczne dla wrogów maga który nimi włada, jednakże on sam nigdy nie może czuć się bezpiecznie używając tej formy sztuki.


Dodatkowo charakter każdego maga określa się jednym z dziesięciu kolorów jakimi może posługiwać się czarodziej:osiem z każdego koloru uniwersytetów(Biały, Złoty ,Zielony, Niebieski, Szary, Ametystu ,Żółty , Bursztyn), tęczowego uniwersytetu lub Mrocznych Magów (czerń).

Wszystkie czary używane w Starym Świecie zostały spisane w wielu księgach w gildiach i zostały odpowiednio sklasyfikowane pod względem energii z jakie się je kreuje.

Przy kreowaniu czarodzieja gracz musi się zdecydować którą z dyscyplin magii ma zamiar uprawiać. Ma to wpływ na to jakimi czarami będzie mu łatwiej operować, a które będą wymagały spędzenia przez gracza dużo więcej czasu zanim się go nauczy, a nawet wtedy będzie miał utrudnione zadanie gdy będzie chciał go użyć. Kreowana postać nie może wybrać swojej specjalizacji jako mrocznej. Może stać się Mrocznym Magiem w wyniku bardzo przykrych doświadczeń z magią jasności. Nauka czarów: Czarodzieje jednego z kolorów magii są specjalistami, mogą oni uczyć się czarów swojego koloru za 50pd i każdego innego koloru za 200pd. Jedynymi mrocznymi czarami jakie mogą używać są te które są ich koloru. Używanie mrocznych zaklęć bez zezwolenia gildii jest zabronione i karanie śmiercią

Czarodzieje uniwersytetu tęczowego mogą uczyć się zarówno wszystkich czarów korzystających z mrocznej energii jak i czarów jasności. Gdy chcą się go nauczyć muszą zapłacić 150pd. Jednakże ci czarodzieje rozwijają się wolna, a ich nauka trwa dwa razy tyle co normalna. Magowie wywodzący się z tej uczelni nigdy nie byli w czołówce najpotężniejszych magów Starego Świata. Używanie mrocznych zaklęć bez zezwolenia gildii jest zabronione i karanie śmiercią.


Mroczni Magowie mają specyficzne sposoby nauki. Korzystają oni bezpośrednio z mocy chaosu. Nauka każdego z mrocznych czarów kosztuje 50pd. Aby nauczyć się czaru z innego koloru poza czarami jasności musi wydać 200pd. Mroczni Magowie są ścigani przez prawo i przedstawicieli gildii magicznych na terenie całego cywilizowanego Starego Świata.


Rzucanie czarów: Czary z koloru którym posługuje się czarodziej są łatwiejsze do rzucenia.

MG losuje 1d10 na początku każdej rundy w której mają być użyte czary, dla każdego czarodzieja z osobna, aby sprawdzić jaka jest aktualna przepustowość magiczna. Kiedy czarodziej używa czaru z nie swojego koloru musi wydać podwójną ilość PM, chyba że będzie aktualnie miał duży przepływ magii. W przypadku kiedy przepustowość jest niska aby rzucić czar z nie swojego koloru czarodziej musi wydać poczwórną ilość PM. 1d10 Siła przepływu magii przez postać.

0 Przepływ jest mały czarodziej musi wydać podwójną ilość PM. 1-8 Przepływ jest w normie. Obowiązują normalne W/W zasady. 9 Przepływ jest niebywale duży. Czarodziej wydaje połowę PM jeśli korzystał ze swojego koloru, natomiast jeśli korzystał z czaru innego koloru mus wydać normalną ilość PM.


LISTA PODSTAWOWYCH KOLORÓW MAGII
Aquilia Aureus (Złoci Czarodzieje): Charakteryzuje ich dążenie do uzyskania perfekcyjnego połączenia intelektu z honorem. Złoci czarodzieje są popularni ze swojej kupieckiej chciwości i oportunistycznych zasad. Wśród nich przeważają czarodzieje posługujący się magią wojenną i nekromanci.
Turris Lumen ( Biali Czarodzieje): Preferują antyczne zasady magii - starają się być użyteczni i żyją w biedzie, chronią słabych, lekceważą i utrudniają życie ludziom bogatym i mającym władzę. Są honorowi i nigdy nie odmawiają pomocy uciśnionym warstwom społecznym. Przeważnie Białymi Magami są iluzjoniści.
Triskele Triplex (Zieloni Czarodzieje): Specjalizują się magii związanej z naturą. Swoją moc czerpią z dzikich sił natury. Przedstawicielami tego rodzaju magii są elementaliści.
Carpe Vita (Magowie Ametystu): Magowie ci traktują magię jako pewnego rodzaju zabawę. Nie uważają jej za sztukę, a jedynie za dobrą zabawę. Takie poglądy ma część czarodziei korzystających z magii wojennej i demonologicznej
Espada de la Guardiana (Szarzy Czarodzieje): Uważają się za ludzi służących sprawiedliwości. Są oni jednak w większości typowymi najemnikami którzy przyłączają się do zwykłych żołnierzy aby ich wspomagać swoją mocą. Lubią przebywać w otoczeniu zwykłych wojowników. Czasami używają czarów nekromanckich.
Cardo Artis (Żółci Czarodzieje): Najważniejszy dla nich jest honor. Mają za zadanie posiąść jak największą wiedzę. Również często można ich spotkać na polach bitew gdzie swoimi czarami wspierają jedną ze stron. Można wśród nich spotkać czarodziei korzystających z magii wojennej jak i demonologów.
Sagittarius Arcanus (Niebiescy Czarodzieje): Próbują podnieść reputację czarodziei przez dobrą pracę i współpracę z władzami. Wielu z nich jest wspaniałymi dyplomatami, handlowcami, a większość z nich wywodzi się z stanu szlacheckiego. Są to przede wszystkim elementaliści.
Nuntius Caelestis (Czarodzieje Bursztynu): Mieszają oni astrologie, mistycyzm i inteligencje. Cenią sobie talent jakim się posługują. Przeważnie iluzjoniści.
Annulus Mirabilis (Czarodzieje Wspaniałego Kręgu): Nowoczesny uniwersytet. Ich kierunek jest bliżej nieokreślony jednak nie używają oni czarów ofensywnych. Cenią dzikość i nieugiętość natury.
Oculus Divinus (Tęczowi Czarodzieje): Nowoczesny uniwersytet. Ich kierunek jest bliżej nieokreślony jednak nie używają oni czarów ofensywnych. Cenią dzikość i nieugiętość natury. Aranei Tenebrarum (Mroczni Magowie): Ta tajna wiedza jest zakazana przez gildie magiczne i wyjęta spod prawa w większości Starego Świata. Stanie się Mrocznym Magiem jest automatycznie rozumienie jako wydalenie z gildii jak i to że jego koledzy po fachu zaczną za nim podążać. Mroczni Magowie praktykują swoją więdzę w samotności lub różnego typu kryminalnych subkulturach.
The Cup and Serpent: Społeczność starożytnych alchemików, panów trucizn i napojów. Dead Man's Taper: Organizacja skupiająca nekromantów. Każdy z członków tej organizacji w swojej pracowni korzysta ze świecznika zrobionego z ludzkiej ręki.

Udogodnienia jakie można otrzymać należąc do jednego z uniwersytetów magii.
Uniwersytety udostępniają swoim członkom biblioteki i proponują dwa podstawowe udogodnienia:
1. Każdy uniwersytet magii posiada własną różną od innych wiedzę na temat nauki zaklęć jak i rytuałów potrzebnych do ich rzucenia. Dla członków takiego uniwersytetu te czary są dużo łatwiejsze do nauczenia.(Czarodziej chcący nauczyć się czaru, będący zarazem członkiem uniwersytetu magii jego specjalizacji wydaje jedynie połowę PD, jeśli uczy się go na tym uniwersytecie
2. Każdy z uniwersytetów przechowuje wiedzę dotyczącą korzystania z przepływu energii magicznej. Kiedy przepływ jest słaby te umiejętności techniczne pomagają w efektywniejszym wykorzystaniu energii magicznej.(Kiedy przepływ jest mały czarodziej może wykorzystać swoje umiejętności w celu lepszego zagospodarowania energii. Wtedy płaci normalną ilość PD, nawet wtedy kiedy na kostce wcześniej wypadło 0. Nie dotyczy to studentów tęczowego uniwersytetu i Mrocznych magów.)Dzialalnosc zawieszona