Główna
Warhammer ogólnie
Królestwo
Biblioteka
Kopalnia
Elfie siedliszcze
Obóz goblinoidów
Bestiariusz
Laboratorium Maga
Karczma
Akademia wojny
Komnata wiedzy
Gildia błaznów
Galeria
Rozdroża

Techniki manipulacji
Wypożyczalnia bagażników dachowych
Magia od początków istnienia pociągała wszelkie myślące istoty, zarówno pochopnie działających ludzi, jak i długowieczne elfy czy brodatych krasnoludów. Spośród wielu profesji, które zajmują się kształtowaniem magicznej energii, najbardziej popularną jest czarodziej. Jest to postać na pierwszy rzut oka niepozorna, lecz to kruche ciało może kryć w sobie niesamowita potęgę i potencjał. Ambitna i pełna dumy, świadoma swej mocy. Często poczucie własnej siły prowadzi do nadmiernej pychy i arogancji, dlatego czarodzieje nie są zazwyczaj postrzegani jako wybitnie towarzyscy. Niezwykle inteligentni, choć drażliwi i nie lubiący, gdy się im przeszkadza. Zdarza się, że niektórzy rozpoczynają życie pełne przygód, poszukując legendarnych artefaktów mocy i zapomnianej przez wieki wiedzy. Większość jednak woli ciepłe posadki w Akademii Magii, gdzie otrzymuje pensję, laboratorium jest zawsze do dyspozycji a biblioteka na wyciągnięcie ręki.

Podstawowym celem każdego czarodzieja jest poszerzanie swojej wiedzy i rozwój umiejętności magicznych. Cel, jaki temu przyświeca, bywa różny. Niektórzy mają mniej ambitne plany, jak choćby zapewnienie sobie dobrobytu materialnego, inni wręcz przeciwnie - przy pomocy swojej magii chcą uczynić świat lepszy miejscem.

Chociaż czarodzieje wzbudzają strach i respekt, nie są mile widziani w społeczeństwie. W czasach zagrożenia i wewnętrznego rozkładu państwa osoby władające magią zawsze oskarżane są o kontakty z mocami nieczystymi. Nawet, jeżeli oskarżenie nie padnie na głos, wielu ludzi będzie je nosić w sercu podczas kontaktu z magiem i nigdy do końca mu nie zaufa. W większych skupiskach miejskich czarodzieje skupiają się w gildie, a tolerancja jest powszechniejszym zjawiskiem. W stolicy Imperium, Altdorfie, znajdują się Akademie Magii. Magia akademicka może wydawać się skostniała, ambicje są jednak wielkie a jednak wielu magów prowadzi badania na własną rękę w swych laboratoriach.

Akademia Magii Wojennej szkoli w swoich podwojach czarodziejów wojennych, zwanych przeważnie po prostu czarodziejami. Magia wojenna jest najpopularniejszą dyscypliną spośród wszystkich szkół magii. Koncentruje się ona w dużym stopniu na możliwościach wykorzystania magii podczas walki i ogólnie militarnym jej aspekcie. Czary są szybkie w rzucaniu i niezawodne - ważna rzecz na polu bitwy. Są także bardzo wszechstronne, na pewno o wiele bardziej niż któregoś z magów wyspecjalizowanych, dlatego wyruszając na wyprawę najlepszym wyborem spośród wszystkich profesji magicznych jest właśnie czarodziej. Atmosfera w Akademii jest przesiąknięta ambicja i współzawodnictwem. Magowie są bardzo impulsywni - nie muszą poświęcać lat na studiowanie opasłych woluminów w celu poszukiwania wiedzy, po prostu uczą się zastosowania magii na polu bitwy. Chociaż pojedynki z użyciem czarów są oficjalnie zabronione, to władze Akademii patrzą na to z przymrużeniem oka. Praktyka uczy czarodziejów być zawsze gotowymi i sprawnymi podczas walki. Konsekwencja tego jest porywczość niektórych magów, którzy w obronie swojej godności i honoru gotowi są na nie zawsze przemyślane działania. To właśnie oni najczęściej przerywają swoje nauki na Akademii i wyruszają na poszukiwanie przygód i możliwości sprawdzenia swoich umiejętności. Często także zostają z uczelni usuwani. Czarodzieje o bardziej łagodnym i pokojowym usposobieniu najmują się na usługi szlachty lub pozostają na Akademii w celu głębszych studiów. Tych ostatnich rzadko spotyka przygoda, chyba, że w wyniku przypadku i zrządzenia losu.

Czarodziej, po skompletowaniu pierwszego poziomu swej profesji, może zdecydować się na specjalizację w którejś z gałęzi magii. Są to iluzja i elementalizm, lecz istnieją także zakazane nekromancja oraz demonizm. Wielu jednakże uważa za bardziej korzystne posiadanie szerokiego zakresu czarów, dlatego pozostają czarodziejami niewyspecjalizowanymi.

Przyjmuje się, że ten sam czarodziej, który szkolił postać w okresie terminowania, będzie ją dalej nauczał, gdy zechce ona kontynuować swą magiczną karierę. Okres dodatkowego treningu potrzebnego by zostać czarodziejem 1 poziomu wynosi 1K3 miesiące. Po tym czasie postać wydaje 100 PD i (jeżeli nabędzie umiejętność rzucanie czarów), będzie mogła rzucać wszystkie zaklęcia z 1 poziomu magii wojennej, które pozna.

JesusDzialalnosc zawieszona