Główna
Warhammer ogólnie
Królestwo
Biblioteka
Kopalnia
Elfie siedliszcze
Obóz goblinoidów
Bestiariusz
Laboratorium Maga
Karczma
Akademia wojny
Komnata wiedzy
Gildia błaznów
Galeria
Rozdroża

Techniki manipulacji
Wypożyczalnia bagażników dachowych


Żelazne racje


       WW WFRP zawodnicy mogą kupić tzw. żelazne racje zapewniające im przetrwanie z dala od cywilizacji. A co to właściwie jest żelazna racja? Właśnie.
Myślę, że najlepiej podzielić racje żywnościowe na kilka kategorii o różnych cenach i obciążeniu. Podręcznik oferuje następujący podział żywności (cena/obciążenie/dostępność): posiłek jednodniowy - 3-7SS/10/pow.; żelazne racje tygodniowe - 3ZK/50/duża. To trochę ubogo, często zdarzają się sytuacje, że gracze potrzebują żywność na 2-3 dni albo na ponad tydzień. Co wtedy? Wtedy zwykła racja może ulegać zepsuciu a żelazna również, w zależności od czasu i składu. Dlatego mam kilka pomysłów.
Normalne racje dzienne pozostawiam bez zmian, oprócz faktu, że naprawdę żywność za 3SS jest nienajlepsza i gracz o przygodowym trybie życia potrzebuje znacznie więcej. Natomiast racje żelazne przyjąłem takie: 1 racja kosztuje 7-10SS, waży 7-10 i dostępność jest duża. Większe wartości odpowiadają posiłkowi klasy normalnej, uboższej racji dziennej, więc przejście jest płynne. Różnica dotyczy jakości produktów zawartych w tej racji - są one w racji żelaznej suszone, wędzone lub inaczej konserwowane. Dostępność duża a nie powszechna wynika z konieczności obróbki produktów a nie każdy się tym zajmuje. Skład żelaznej racji przedstawia się następująco:
  • produkt zbożowy - suchary, chleb czerstwy, elfie pieczywo (rarytas o wysokiej cenie), ciasto drożdżowe, podpłomyki itp.;
  • produkt nabiałowy - mięso lub ryby wędzone, suszone, gotowane na twardo jajka, kawał sera twardego;
  • produkt roślinny - z reguły owoce dające się konserwować jak jabłka, gruszki itp. albo surowe warzywa w dobrym stanie i takie, które wolno się psują;
  • napój - wino, piwo, czasem zwykła lub źródlana woda (tańsze wersje), może być dowolny inny napój łatwo dostępny i niedrogi, wolno się psujący.
Taka żywność ma jeszcze dodatkowy walor. Zostaje zapakowana w różne pojemniki o rozmaitych zastosowaniach. Będą to: butelki i dzbanki (nieduże) gliniane bądź szklane (droższe), woreczki płócienne, woreczki skórzane, szmatki, skórki, liście (tania wersja), pudełka drewniane lub koszyki wiklinowe. Nie stosuje się natomiast papieru czy pergaminu, bo jest to towar cenny i nikt nie owija kiełbasy w gazetę.

Rrico

Przejdź dalej



Dzialalnosc zawieszona